İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bahçe Dekorasyoncusu Nasıl Olunur?

Dekorasyon inşaatla başlayan ve iç-dış mekanla devamlılık gösteren bir iş koludur. Artık günümüzde inşaat sektöründe bir yan sektör halini almıştır. İnsanların kişisel zevk ve tercihlerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bahçe dekorasyonculuğu işi ile uğraşan peyzaj firmaları bulunmaktadır. Bu firmalarda, peyzaj mimarlığı bölümü mezunları, bahçıvanlar ve işçiler görev yapmaktadır. Her bir bahçenin dekorasyonu farklı olacağından dolayı, her bir iş için ayrı projelendirme gerekir. Bir belediye parkının bahçe dekorasyonu ile bir hastane bahçenin dekorasyonu farklıdır. Farklılıklar kullanım amacına ve mekanın büyüklüğüne göre de değişkenlik gösterir.

bahce dekorasyoncusu nasıl olunur
Bahçe dekorasyoncusu nasıl olunur?

İnşaatların dış mekanlarını tasarlayan mimarlar, tasarım dekorasyon aşamasında birçok kriteri de göz önünde bulundururlar. Arsanın durumu, binaların nizam biçimleri, yöresel veya bölgesel özellikler yanında mimarın da bakış açısı belirleyici faktörler arasında yer alır. İç mekan dekorasyonunda durum biraz farklıdır. İç mekan dekorasyonlarında mekanın kullanım amacı ve mekanı kullanacak kişi veya kurumun beklentileri önemlidir.

 

Dış cephe ve iç mekan dekorasyonlarının yanında bahçe dekorasyonları da, ki günümüzdeki adıyla peyzaj büyük önem kazanmıştır. Artık parklarda, bahçelerde, apartman ve sitelerde, hastanelerde, okullarda peyzaj mimarisi, diğer adıyla bahçe dekorasyonu istenmektedir. Çevremizdeki parklarda, yol kenarlarında, otellerde ve hastanelerde yapılan bahçe dekorasyonları bir uzmanın ve eğitimli birinin elinden çıktığının göstergesidir. Bahçe dekorasyonunun ne amaçla kullanılacağı ve bulunduğu çevredeki doğal ve kültürel ortamla da uyumlu olması beklenir.

bahce dekorasyonu
Bahçe dekorasyonu

Peki bahçe dekorasyoncusu nasıl olunur? Bahçe dizayn etmek de mimar ve iç mimarlık gibi bir eğitim gerektirir. Üniversitelerimizin çoğunda peyzaj mimarlığı bölümleri mevcuttur. Peyzaj mimarları da basta inşaat ve çevre mühendisliği olmak üzere birçok mühendislik bölümleriyle etkileşim halindedir.

 

Bunun yanında bahçe dekorasyoncusu olabilmek için peyzaj mimarlarının yanında çalışarak, belediyelerin veya peyzaj firmalarının açtığı kurslara katılarak ara eleman olarak çalışılabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir