İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dekoratif Baharatlık Modelleri

Mutfaklar, özellikle ev hanımlarının zamanlarını en bol kullandığı evin en sıcak bölümüdür. Hal böyle olunca, mutfağı daha kullanışlı hale getirmek için dekorasyon önemli bir işlevdir. Özellikle yer kaplamayan, aynı zamanda şık, dekoratif baharatlıklar kullanılmalıdır.

dekoratif baharatlık modelleri
Dekoratif baharatlık modelleri

 Mutfağınıza göre dekoratif baharatlıklar nasıl seçilmelidir?

Her mutfağın kendine has stili vardır. Ev hanımları bazen gösterişten uzak sade, metalik, bazen renkli, bazen de ahşap ürünler ile mutfaklarına hareket katmak ister. Mutfak stiliniz size hangi tarz baharatlık seçimi ile aslında ipucu vermektedir.

 

Ahşap ürünlerin kullanıldığı mutfakta bambu ve doğal odundan yapılmış baharatlıklar seçilebilir. Özellikle bambu ürünler baharatı çok daha sağlıklı şekilde sakladığından bu ürünler çok daha rövanşta.

dekoratif baharatlık
Dekoratif baharatlık

Eğer mutfağınızda metal renkler çok yer kaplıyor ise, alüminyum ve çelik kapaklı baharatlıkları seçebilirsiniz. Üstelik genellikle bu modellerin duvara monte edebileceğiniz bir aparatı da bulunuyor. Tezgah alanından tasarruf ederken, mutfağınızı daha da şık hale getirebiliyorsunuz.

 

Renkli mutfaklar için önerilen baharatlıklar ise renkli cam ve porselenden üretilmiş baharatlıklardır. Mutfağınız daha şirin ve renkli olurken yemek yapmak da bir o kadar eğlenceli olacaktır.

 

 Baharatlıklarda mıknatıslı modeller kullanışlı mıdır?

Mıknatıslı modeller genelde duvara monte edilen, alüminyum ya da çelik olan baharatlıklardır. Duvara monte edilmesi ile yer tasarrufu sağlar. Uzun süreli kullanıma daha çok uygundur. Cam ve porselen gibi kırılma riski daha azdır. En çok tercih edilen mutfak malzemeleri arasında, çoğu ev hanımı mıknatıslı ve askılı modelleri tercih etmektedir.

baharatlık modelleri
Baharatlık modelleri

 Evde baharatlık takımı nasıl yapılır?

Gereken malzemeler; birçok züccaciyeden bulabileceğiniz beyaz kavanoz takımı, porselen kalemi, çizim yapacağınız amaca uygun fırça ve seramik boyasıdır. Ek olarak süs için kullanacağınız hasır ip, kurdele, yapıştırıcı, renkli pullar, nazar boncuğu, plastik göz ve dudaklar da olabilir. Kalem ile şekiller çizilip, fırça ile renklendirme yapılabilir. Hasır ip ve kurdele ile fiyonk yapımında kullanılıp kavanoz kapağına yapıştırılabilir. Porselenin tek renkte boyanıp üzerine mutfakta malzemelerde kullanılan renklerden benek ve şekiller yapımı mutfak ile tam bir bütün sağlayacaktır.

 

Birçok ev hanımı kendi zevklerine göre bu yöntemi kullanmaktadır. Ev ekonomisi bakımından daha yararlı olduğu söylenebilir. Ayrıca mutfağınızda kullandığınız diğer dekoratif eşyalardaki renkleri direkt olarak kavanozlarda görmek mutfak eşyalarını takım haline getirecektir.

 

Baharatlık yapımında kullanılan malzemelerin alınırken suya dayanıklı olması ve yıkamada renk vermemesi gerektiği unutulmamalıdır. Uzun süreli kullanım için en önemli nokta temizliğinin nasıl yapılabileceği ve uzun süre dayanıp dayanamayacağıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir