İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Paletlerle Dekorasyon Nasıl Yapılır

Dekorasyon yediden yetmişe herkesin meraklı olduğu ve son dönemlerde daha çok ilgi duyulup merak edilen bir hobi ve meslek dalıdır. Dekorasyon terimi bir eşyayı ya da bir ürünü güzel göstermek için yapılan süsleme sanatı olarak bilinse de günümüzdeki çalışma alanları biraz da işe yaramayan ya da kullanım alanı farklı olan ürünlerin tekrar değerlendirilerek alternatif aynı zamanda da kullanışlı olan eşyalar haline dönüştürmektir. Bu eşyalar evlerin ya da iş yerlerinin her hangi bir yerinde olabilir ve tamamen kişilerin zevkleri, hayal güçleri ve imkanları dahilinde yapacakları işlere bağlı olarak ortaya çıkar. Son dönemlerde doğal malzemelere olan dönüş ahşap ve bambu eşyaların piyasada görülmesine sebep olmaktadır. Özellikle palet denilen ve yüksek miktardaki bir ürünün taşınmasını sağlayan ahşap altlıklar ağır yük kaldırma kapasitesi olduğu için mobilya dekorasyonlarına ve geri dönüşümlere oldukça fazla konu olmuştur.

paletli dekorasyon
Paletlerle Dekorasyon Nasıl Yapılır

Paletlerle Yapılabilecek Geri Dönüşümler

Paletler sabit sistemlerdir ve yaklaşık 10-15 cm yüksekliğinde 1 metreye 1 metre ya da 1 metreye 1,5 metre olabilen boyutlardadır. Bu malzemeler kalın ahşaptan yapılırlar bu yüzden de boya ve vernik tutarlar. Yapılan geri dönüşümlerde paletler ortamın konseptine ve renklerine uygun olarak sprey boya ile boyanır ve vernik atılarak kullanılabilir. Paletin en yaygın kullanım şekli ise üst üste koyularak yüksek ve yan yana koyularak geniş bir sofa tarz oturma grubu yapılmasıdır. Palet ölçüsüne göre diktirilecek büyük elyaf minderlerle paletler büyük balkon ya da bahçe gibi alanlarda otantik ve sevimli bir hava yaratabilirler

 

Yatak için İdeal Bir Malzeme

paletli yatak dekorasyonu
paletli yatak dekorasyonu

Sağlamlığı ile bilinen paletler yeterince yüksek ise yine yan yana koyularak çift kişilik bir yatağın rahatça sığabileceği mobilyalar haline dönüşebilir. Ahşap hem ısı yalıtımı sağlayarak yatağa ısı geçişini engeller hem de yer ile teması kestiği için konforu sağlar. Ahşaplar su tutan malzemeler olduğu için kullanılmadan önce boya ya da vernik uygulamasının yapılması tavsiye edilir.

 

Orta Sehpaya Alternatif

paletli sehpa dekorasyonu
paletli sehpa dekorasyonu

Altına tekerlek takılan sehpalar ise orta sehpalar için kesinlikle çok iyi bir alternatiftir. Tek paletin yeterli olduğu bu eşyaları kullanıma hazır hale getirmek için yapılması gereken tek şey paletleri ortamın dekorasyonuna uygun bir renkte boyayıp verniklemektir. Bazı durumlarda atıl olarak duran paletlerde çivi paslanmaları ya da ahşap kırıklıkları görülebilir, bunlara dikkat edilmeli sonradan sağlık riski oluşturacak herhangi bir durum olmaması için tüm çivilerin üzerinden tekrar vurularak geçilmelidir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir