İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bal Neden Kristalize Olur? Kristalize Bal Bozulmuş mu?

bal hakkında bilgiler
Bal hakkında bilmeniz gereken bilgiler nelerdir?

Arılar, çiçeklerden topladığı nektarları kendi salgılarıyla (invertaz enzimiyle) enzimatik işlemlere sokarak yoğun kıvamlı, dayanıklı ve yüksek besin içerikli gıda maddesi olan balı oluşturur. Balın içeriğini glikoz %34, fruktoz %40, sakkaroz %2, su %17, %7lik kısımda da çeşitli mineraller, polen, protein ve asitleri oluşturur. Balın karakteristik özelliği tatlı olmasıdır, içeriğinden de anlaşılacağı gibi şeker oranı yüksek bir besindir.

 

kristalize bal bozulmus mudur, bal neden kristalize olur
Bal neden kristalize olur ve kristalize olan bal bozulmuş mudur?

 

Bal en iyi enerji kaynaklarından biridir. Özellikle zayıf kişiler günlük enerji gereksinimi için bal mutlaka tüketmelidir.Saf bal, uygun muhafaza koşulları yapıldığı takdirde asla bozulmaz. Bozulmamasının nedeni ise içeriğinin kompleks, osmoz fazlalığından ve nem içeriğinin düşük olmasındandır. En çok kafa karıştıran sorulardan biri de “Kristalize bal bozulmuş mudur?”. Kristalize olan bal bozulmamıştır. Peki “Bal neden kristalize olur?” sorusuna gelirsek şekerin donmasından dolayı kaynaklanır. Kristalize balı açmak için balın içine su asla katılmamalıdır, aksi halde bal bozulur. Bir kaba su konulup içine başka bir kapta balı ısıtma yapılabilir, bal ile su temaz etmemelidir. Aşağıdaki resimdeki gibi ısıtma yapılmalıdır. Bala dışarıdan madde eklenirse bal bozulur.

Balın doğru muhafaza şekli nasıldır?” sorusuna gelirsek; ideal bal saklama sıcaklığı 18-24 °C arası, ısı ve ışıktan uzak, ağzı kapalı şekilde saklanmalıdır. Bal, nemli kavanoza konulmamalıdır. Aksi taktirde şekerleme yaptığı gibi balın tadında değişiklik meydana gelebilir. Uygun ortamda ve temiz kavanozlarda saklanmalıdır.

 

Hepinize ballı günler dilerim.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir