İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Diyet İçeceklerin Zararları

içecekler içenlere kötü bir haberimiz var. kolanın da en az diğer gazlı içecekler kadar sağlıksız olduğu yapılan bir araştırmada ortaya çıktı. kola içmenin kilo vermede herhangi bir etkisi olmadığı bilimsel çalışmalarda kanıtlandı. Fiziksel zararlarının yanında ayrıca psikolojik olarak da etkileri bulunmakta. Çünkü içeceklerin sağlıklı olduğunu düşünen insanlar hem içecekleri içme miktarını arttırıyor hem de daha fazla yeme eğiliminde bulunuyorlar.

 

diyet içecekleri zararlı mı

 

Reklamlara Kanmayın

Endüstriyel pazarlamanın bir oyunu olarak diyet içeceklerin şeker içermediği ve klasik kolalardan daha sağlıklı olduğu iddia edilip onların yerini alabileceğini ve kilo verdirdiğini önümüze sunuyorlar. Ancak The Guardian gazetesine verilen bir röportajda İngiltere Kraliyet Halk Sağlığı kurumunda görevli bir araştırmacı diyet içeceklerin klasik kolalardan daha sağlıklı olduğu ve kilo verdirdiği iddiasına herhangi bir kanıt bulamadıklarını ve bu iddianın asılsız olduğunu dile getirdi.

 

Diyet Kolanın Zararları

Hala diyet kolanın zararları konusunda ikna olmadıysanız size 2015 yılında diyet kola içenler ve içmeyenler arasında Texas üniversitesinin yaptığı bir araştırmadan bahsedeceğiz. Diyet kola içenler ile içmeyenler arasında yapılan kontrollü deneyde diyet kola içenlerin, içmeyenlerden %70 daha fazla bel çevresi yağlanması sorunu yaşadıkları görülmüştür.

 

Depresyona Neden Olabiliyorlar

Bel çevresi yağlanmasından daha kötü zararlar da verebilen diyet içecekler, içerdiği yapay tatlandırıcılar yüzünden tüketicileri depresyona kadar götüren etkilere sebep olduğu ortaya çıkarılmıştır. 2013 yılında 250.000 kişi üzerinde yapılan araştırmada günde 4 bardak diyet içecekler tüketen kimselerde bu tarz içecekleri içmeyen kişilere göre %30 daha fazla depresyon riski taşıdıkları görülmüştür. Araştırmayı yapan uzmanlar ise bu tehlikenin bel çevresi yağlanmasından çok daha büyük sorun olduğunu ekliyorlar.

 

Peki Ne içmelisiniz?

Diyet içecekler tüketmek istiyorsanız ve endüstriyel ürünlerin zararları konusunda endişeleriniz varsa tek diyet içeceklerin fabrikasyon ürünler olmadığını hatırlatmak isteriz. Limonata gibi kendi yaptığınız doğal içecekleri gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Aslında bu konu sandığınızdan çok daha kolay şekilde çözümlenebilir. En sevdiğiniz meyve suyunu doğal maden suyu içine koyarsanız tamamen doğal ve sağlıklı yollardan kendi asitli diyet içeceğinizi elde edersiniz. Her zaman vurguladığımız gibi diyet yapıyorsanız ya da sağlıklı yaşıyoruz tükettiğiniz her şeyin doğal yollardan olmasına azami dikkat göstermelisiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir