İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Endüstride Moda Biyo-Deri Devrimi

biyo deri ceket
ile üretilmiş ceket

Dünyada en çok kirlenen ve kirleten altı sektör arasından biri olan endüstrisinde yepyeni bir devrim gerçekleştirilerek, sektöründe farklı ve çok talep görecek bir ürün yola çıkmış durumda. Amerika’da modern denilince akla gelen Meadow, biyofabrikasyon çalışmalarında biyo deri icat edildi.

 

Küresel anlamda moda sektörünün endüstrisinde 3 trilyon doları aşmaktadır. Fakat ne için biliyor musunuz? Çünkü bu sektör dünyayı kirleten en çok sektör olduğu için.

 

Petrokimya sektörünü duymuş olmayabilirsiniz. Petrokimya sektörü dediğimiz şey, büyük karbon ayakizine sahiptir. Hemen değişen trend kavramı giderek fiyatlarda düşüş olmasından kaynaklı insanları daha fazla tüketmesi isteniyor. Modanın önde gelen araştırmacıları tarafından yapılan araştırmada ortalama olarak bir tüketici, 2000 yılına göre karşılaştırma yapıldığında, yaklaşık olarak %60 oranında daha fazla kıyafet alındığı buna karşılık olarakta kıyafet eşyası %50 oranında daha az kullanıldığı anlaşılmıştır.

 

Moda sektöründe biyo deri devrim dedik. Ama nasıl üretildiğini de söylemekte fayda var. Moda sektörüne devrim getiren biyo-deri özelliği canlı hayvanlardan doku örneği alınarak üretilmektedir.

 

Peki bu deri nasıl üretilecek biliyor musunuz? Üretimi yapan işletmeler genelde genetiği değiştirilen hayvan hücrelerinden faydalanarak kolajen proteinlerini topluyorlar.

 

Kolajen proteini dedik ama kolejen proteini nedir? Kolajen proteinleri, kolajen lifi dediğimiz şey çok dayanıklı ve güçlü olduğu kadar çokta şekil verilebilir madde olması dikkat çekicidir. Yani kolajen, canlı bir hayvandan alınan doku örneği ile deri hücreleri arasında çeşitli petri kabına eklenerek çoğalması sağlanıyor. Bilim insanlarının açıklamasına göre hayvan derisindeki kolajen dediğimiz miktarın maksimum yüksekliğe ulaştırıyor. Böylece gerçek deriyle çok ama çok aynı olan yapay deri elde edilmiş olacak.

 

 

Moda endüstrisinde biyo deri üretimini anladık. Gerçekten devrim gibi bir üretim gibi duruyor. Hayvan katliamlarının önüne geçilecek böylece. Hayvanların derisi kullanılarak moda sektöründe kullanılmasının önüne geçilecek. Ayrıca şöylede güzel tarafı var. Sağlığa zararlı olan karbon ayakizi azalmasına da yardımcı olacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir