İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

B12 Vitamin Eksikliği Belirtileri ve Önemi

b12 vitamin faydaları
B12 vitaminin vücuda faydaları ve B12 vitaminlerin vücuttaki fonksiyonları

B2 vitamini Riboflavin olarakta bilinmektedir. Antioksidan özellikte olup besinlerden enerji üretiminde önemli rol oynar. Sinir sisteminin düzenlenmesinde, büyüme ve gelişmede önemli görevleri olan bir vitamindir. 8 adet B vitamininden biridir, rengi sarı turuncudur. Migren ataklarını azaltmaktadır, tırnak, saç ve deri hücrelerinin oksijen kullanımını destekler. Kırmızı kan hücrelerinin yapımında kullanılır.

 

b12 vitamin eksikliği
B12 vitamin eksliği belirtileri, B12 vitamin önemi ve sağlık açısından faydaları

 

 

B12 vitamini eksikliği belirtileri ve eksikliği durumda ne gibi sorunlara yol açar?

B12 vitamin eksikliği gelişme ve büyümede sorunlar ortaya çıkar, sinir sisteminde aksaklıklar oluşur, immün sistem zayıflar, gözde yanma şikayeti veya görmede bozukluklar oluşabilir ayrıca ciltte yaralar gözlenebilir. Eksikliğinin görülmesindeki en büyük nedenlerden biriside kontrosüz antibiyotik kullanımı sonucu bağırsak florasının bozulması ile ortaya çıkar.

 

b12 vitamin bulunan yiyecekler
B12 vitamin bulunan yiyecekler nelerdir? Yiyeceklerde bulunan B12 vitaminlerin faydaları

 

 

B12 vitamin bulunan yiyecekler nelerdir? 

B2 vitamini en çok yer fıstığı, et, süt, yumurta, böbrek, yeşil yapraklı sebzeler, ciğer, ekmek, mantar, karaciğer, balık, muz, ıspanak, domates, bira, soya fasulyesi gibi gıdalarda bulunur. Ayrıca barsak florasındaki bakteriler tarafından üretilebilen bir vitamindir.

 

 

B12 vitamini fazla alınması durumda ne olur?

B2 vitamini fazla alındığı durumlarda suda çözünerek idrarla kolayca vücuttan atılması sebebiyle toksin etkileri oldukça düşüktür. Göz hastalıklarının, kataraktın ve migrenin tedavisinde takviye olarak kullanılır. Yetişkin bir insanın günlük B2 vitamini ihtiyacı 1.2  –  1.7 mg kadar olup kişiden kişiye değişmektedir. Hamile ve emziren kadınların günlük ihtiyaçları artmaktadır

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir