İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çocukların Hareket İhtiyacı

Çocukların hareket ihtiyacı çocuğun küçüklüğü nispeten de hareketi fazladır. Süt çocuğu ufak çocukların hareket ihtiyacı el ve kol hareketleri tespit edilmiş ve tam hareketsiz zamanları kısa olarak görülmüştür. Uyuyan prematürelerde muayyen bir hareket huysuzluğu bulunur. Prematürelerin bu hareket huysuzluğu yüksek ve daha sonraları inhibitör merkezlerin olgun bulunmadığını düşündürecek bir mahiyettedir.

 

cocuklarin hareket ihtiyaci
Çocukların hareket ihtiyacı çok önemlidir kısıtlanmamalıdır.

 

Ufak yaştaki çocukların uykudaki hareketleri uyku fasılaya uğramadan husule gelir. Uykudaki bu sükunetsizlik bir dereceye kadar çocuğun keyfine tabidir. Tembel ve hareketsiz çocuklar sakin uyurlar. Fakat zeki ve canlı çocuklarda epiyi zaman sükunetsizlik görülür. Ajil ve debiller de uykuda hareketlerini kaybetmezler.

 

Yeni doğanlarda atetozik hareket şekli görülür. Bu cor-pus striatunı’un olgun bulunmamasına bağlanır. Daha sonraları görülmesi corpus striatunı’un hastalıklarına delâlet eder.

 

Süt çocuğu hareket merkezlerinin eksitabilitesini hafifletmek kabiliyetini haiz değildir. Bilakis bunlarda total hareketler husule gelir. Halbuki bu kitlevî hareketler yetkinlerde ancak şiddetli ve ağrılı tenbihlerle olur. Halbuki sütçocuğunda bu hareketler daha çok kolaylıkla husule gelir. Çünkü münferid hareket yollarının ve merkezlerinin diğerinden ayrılmasında çocukların hareket ihtiyacı başlangıçta o kadar mükemmel değildir.

 

Bu suretle hareket kolaylıkla komşu yollara atlar. Bu total hareketlerin merkezi pallidum’dadır. bu kitlevi hareketleri durdurmak vazifesi ile mükelleftir. Yeni doğmuş çocuğun ’u ise henüz bu kabiliyette olmadığından yeni doğmuş çocuğa pallidum karakterli ismi verilir.

 

Süt çocuğu istediği hareketleri yapamaz veya maksada uygun bir şekilde düzenleyemez. Şu halde ve piramid yollları faaliyetine delalet eden hareket şekilleri henüz tamamen yoktur.

 

İlk arzu edilen hareketlerin meydana çıkmasına yani 3 – 4 ncü aya kadar cortex merkezleri ve piramid yolları çalışmazlar. Hareketler daha fazla ambriolojikman daha evveline ait bulunan sistem ile idare edilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir