İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Neden Kış Aylarında Daha Çok Kilo Alırız

Kış aylarında kilo alanlardan mısınız?

Çoğu insan kış aylarında daha çok kilo almaya müsait oluyor. Bunun tabii ki bir açıklaması var. Çoğumuz yılın bu aylarında korkunç bir kilo artışına maruz kalıyoruz. Yaygın inanışın aksine soğuk zamanlarda biyolojik olarak kilo vermeye daha yatkın değiliz. Bu yüzden kış aylarında kilo almamıza sebep olan şey biyolojik veya çevresel faktörler değil tamamen davranışlarımızla ilgilidir. Birkaç maddede size bunları açıklamaya çalışacağız.

 

kışın kilo almak

 

Evde tıkılınca daha çok tüketiriz

Soğuk kış aylarında dışarısı kar buz kesmişken kimse sıcacık evini bırakıp da arkadaşlarıyla dışarıya çıkmak istemez. Buluşulacaksa da genelde evlerde buluşulur. İşte bunun da 2 adet kötü getirisi oluyor.

 

1) Evde kendi hazırladığımız ve dışarıya göre çok daha ucuz olan yiyecekleri tıka basa yiyoruz.

 

2) Evde oturup efor harcamadığımız için yediklerimiz de bize tamamen yağ olarak geri dönüyor.

 

Oysa dışarıya çıkıldığında, sosyalleşildiğinde yeri geliyor saatlerce yürüdüğümüz oluyor ancak evde salondan mutfağa giderek aynı etkiyi elde edemiyoruz.

 

Kış aylarında daha depresif oluyoruz

denilen bilimsel olarak tanısı ve teşhisi konulabilen psikolojik rahatsızlık farkında olmasak bile birçoğumuzu etkiliyor. Karanlık ve soğuk havaların psikolojik olarak daha fazla yeme isteği uyandırdığı kanıtlanmış bir hastalık olan bu psikolojik bozukluk sinsice kendisini fark ettirmeden bizim iştahımızı açarak ihtiyacımızdan çok daha fazlasını tüketmemize sebep oluyor. Ayrıca diğer bir çalışmada gıdaların bizi ruhsal olarak rahatlattığı ve uyuşturucu alındığında elde edilen mutluluğun bir benzerini verdiği de ortaya çıkarılan bulgular arasındadır. Bu yüzden de kış mevsimlerinde farkında olmadan bu ruh hali ile savaşanlar gıdaları ilaç niyetine kendilerini iyi hissetmek için tüketiyorlar.

 

Kış aylarında daha hareketsiz oluyoruz.

Herkes için geçerli değil tabii ki bu iddia.Her ne kadar ülkemizde pek yaygın olmasa da kış sporları çoğu ülkede oldukça revaçta bir aktivitedir. Biz de daha çok yazın yaptığımız yürüyüşler veya bir haftada 10 kilo vereceğimizi sanarak kaydolduğumuz spor salonları daha yaygındır. Kışın gelmesiyle de eve giden en kısa yolu ararız veya normalde yürünerek gidilebilecek yolu bir vasıtayla gideriz. Bu yüzden de kış aylarında yürüyüş yapmak yerine bir an önce kendimizi evimize atarak battaniyeye dolanıp kaloriferin dibine sığınırız.

 

Siz de kışın kilo almaya müsait beden yapısına sahipseniz bu saydığımız maddelerden kendinize uyanları bularak değiştirmeye çalışın. Farkında olacaksınız ki kilo almanızın suçlusu kış ayları değil tamamen kendi davranışlarınızdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir