İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Diyet Yapmanın Altın Kuralları!

Şişmanlığın zararları
yapmanın altın kuralları!

 

Diyet yaparken dikkat edilmesi gereken bir çok ayrıntı vardır. Fakat bu ayrıntılar insanların gözünü korkuttuğu için çoğu kez uygulamaya üşenirler ama unutulmamalıdır ki her zaman önemli noktalar ayrıntılarda gizlidir ve bu küçük ayrıntıları birleştirdiğimizde karşımıza büyük bir sonuç çıkıyor.

 

O yüzden bütün bahaneleri bir kenara atarak sadece yapılması gerekenlere odaklanılması gerekir.

 

1- Düşünce yapınızı değiştirin

Diyet yaparken psikolojiniz, düşünce yapınız yaptığınız diyetten daha önemli çünkü her şeyi kafada belirliyorsunuz. Kilo aldığınız zaman enerjiniz ve moraliniz düşük olduğunda sizi tatlı veya farklı şeyler yemeye teşvik ediyor ve kilo almanıza yol açıyor. Tam tersini düşünün, çok iyi olduğunuzu ve kendinize güveninizin tam olduğunu; hiçbir şeye ihtiyaç duymazsınız ve her şey mükemmel gibi gelir.Kiloları önce kafanızda verin. Bu konu ile daha kapsamlı bilgi için tıklayınız!

 

2- Uykunuzu düzene sokun

Yaşantımızda ki kilolarımızın yönetimini %40 diyetimiz yada yeme alışkınlıklarımız %30 spor %30 uyku diye ayırsak pekte yanlış olmayacak. Çoğu insan zayıflamayı yada sağlıklı yaşamı sadece diyet ile ve yeme içmeye dikkat edince olacağına inanır doğrudur ama eksiktir. Yeme içmemiz sağlığımız için ne kadar etkili ise neredeyse uyku ve spor egzersiz de bir o kadar etkilidir. Bunları bir bütün olarak düşünüp uygularsak güzel sonuçlar kaçınılmaz olacaktır.

 

kahvalı masası
Kahvaltının beslenmedeki önemi nelerdir?

 

3- Kahvaltınızı çok iyi yapın!

Yine yanlış bildiğimiz bilgilerin başında gelenlerden bir tanesi de yemezsem zayıflarım. Hayır yemezsen zayıflamazsın sadece emanet olarak vücudundaki suyu emanet olarak kaybedersin ama geri gelecektir emin olabilirsin. Önemli olan nokta yemeden sağlıksız bir şekilde zayıflamak değil doğru beslenerek diyeti zayıflamaktan çok sağlıklı yaşam diyerek uygularsak daha iyi olacaktır. Kahvaltıyı atlamak yerine şekeri 0 an indirip ekmeği azaltarak çok iyi bir kahvaltı tercih etmek her zaman için daha sağlıklı olacaktır.

 

4- Gün içinde bol su için

Birçok doktor suyun diyet için olmazsa olmazı olduğunu belirtse de ne yazık ki bazı kadınlar suyun şişkinlik yaptığını düşürdükleri için yada içmekte zorlandıklarından dolayı bundan kaçınıyorlar. Oysa su olmadan böbrekleriniz yeteri seviyede çalışmıyor ve yardıma karaciğerinizi yetişiyor. Oysa karaciğer, yağ yakımında böbrekler kadar etkili değil. Hatta yağı vücutta depolamakta daha başarılı da denebilir. Bu da kilo almanızı sağlayabilir.

 

 

5- Yavaş yemek yemeye özen gösterin

Yemeğe başlarken zaman tutmanız iyi olacaktır. Çünkü normal bir yemek süresi ortalama 20 dakikadır. 20 dakika olmasının sebebi de beyin, yemeğe başladıktan 20 dakika sonra tokluk hissi veriyor, sizde yemeğinizi yavaş bir şekilde tüketirseniz daha az yemek yemiş olarak masadan kalkacaksınız ve kilo almanıza engel olacaksınız. Tam tersini düşünelim. Birçok hızlı yemek yiyen insan yeme esnasında fark edemeseler bile daha sonradan çok yediklerinden ve ağrılardan sızlanıp dururlar.

 

6- Akşamları daha hafif yemekler tercih edin

Yağ içeriği yüksek, soslu yemekleri tercih etmek yerine su ve lif içeriği yüksek kalorisi düşük, mevsime uygun sebzeleri tercih etmeniz kilo kayıpları yaşamanızı sağlayacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir