İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Diyetsiz Zayıflama

diyetsiz zayıflama
Diyetsiz zayıflamanın püf noktaları

 

Diyet yapmadan zayıflamaya ne dersiniz ?

Günlük yaşantımızda önemsemediğimiz fakat kilolarımız ve sağlıklı yaşamımız için fazlası ile etkili olan birkaç adımı bu başlık altında inceledik. Yapacağımız küçük ama etkili bir kaç değişiklik ile zayıflamak mümkün.

 

Hızlı yemek yemekden kaçının

Hızlı yemek yemenin zararlı olduğu aslında uzun yıllardır bilinen bir gerçek. Yemek yeme sürenizi biraz artırarak bunu kendinize avantaj haline getirebilirsiniz. Hemde bu şekilde yediğiniz lokmalardan tat alır hemde yemekten keyif almış olursunuz, bunları yaparken de farkında olmadan doyma hissiniz önce çıkmış olur.

 

Sebze ve meyveye daha çok yer verin

Öğünlerimizden birine muhakkak sebze ve meyve de eklemeliyiz, hatta bizim tavsiyemiz genellikle akşam yemeklerinde buna yer verirseniz daha sağlıklı olacaktır. Meyve ve sebzeler içeriğinde daha fazla lif barındırdığı için daha kolay ve fazla tok tutma hissi verir ve daha az kalori almanıza yardımcı olur.

 

Sofranızda çorbaya da yer verin

Sofranıza mutlaka çorba eklemelisiniz tabi bunlar kalorisi yüksek kremalı çorbalar olmamalı. Böylece daha az miktarda kalori almış olursunuz. Yemeğe çorba ile başlamak daha erken bir şekilde tokluk hissi verir ve iştahınızı bir adımda olsa azaltır. Çorbadan sonra sebze yemeğini tercih etmeniz de size sağlıklı bir kiloya adım adım götürecektir.

 

ekmeksiz doymam demeyin
Ekmeksiz doymam demeyin.

 

Ekmeği azaltın

Çoğu insan da ekmek yemek doyma niyetinden çok ” Ekmek yemezsem doymam” psikolojisine dönüşmüş durumda. Elbette ekmek bir anda tamamıyla kesilmez ama dilim dilim şeklinde azaltarak fayda sağlayabilirsiniz. Özellikle de bu azaltmayı akşam yemeklerinde uygularsanız faydasını kısa sürede hissedeceksiniz.

 

Şekeri kesin

Şekeri tamamen kesmeniz demek daha sağlıklı günlere gittiğinizin temennisidir aslında. Şekerden o tattan tam manası ile vazgeçemeyenler çay kahve gibi tatlandırmak amaçlı bal kullanabilirler. Şekeri hayatınızdan çıkardıktan sonra rahat bir şekilde birkaç kilo kendiliğinden verebilirsiniz.

 

Alkol ve Sigara tüketiminizi azaltın

alkol tüketimi çoğu zaman yanında ekstra tüketmeyi gerektiren yağlı ve kalorisi yüksek yiyecekleri de yanında getirir. Bunları azaltmakta az da olsa faydalı olacaktır. Sigaraya değinecek olursak çoğu insan aç karnına sigara içmeyi sevmez o yüzden sigara içmek için bile yemek yiyenler var, azalttığımız takdirde daha az yeme hissi olacaktır. Tabi bu herkes için geçerli değil.

 

Hayatınızda bitki çaylarına yer verin

Gün içerisinde 2-3 bardak bitki çayı veya yeşil çay tüketimi metabolizmanızı hızlandırarak daha fazla kalori harcamanıza yardımcı olacaktır.

 

Yemeği evde yemeyi tercih edin

Çoğu insan için evde yemek yapıp yemek zor gelir kolaya kaçıp dışarıdan kalorisi yüksek değerleri ve yağlı yemekleri tercih ederiz. Bunun dönüşü de bize kilo olarak geri gelir. Bunun yerine evde daha sağlıklı bir şekilde yapıp yemek daha iyi olacaktır.

 

Hergün 100 kalori daha fazla yakarak yılda 10 kiloya kadar verebilirsiniz

100 kalori demek yaklaşık olarak 2-3 km yol yürümek demek, her gün 25-30 dakikanızı buna ayırırsanız hem sağlıklı bir hayat yaşar hemde fazla kilolarınızdan adım adım kurtulabilirsiniz.

 

Tembellik etmeyin ve normal merdivenleri kullanın

Birçok insan aceleden yorgunluktan tembellikten veya birçok bahaneden dolayı yürüyen merdivenleri kullanır. Sadece yapacağınız ufak bir hamle ile günde 20/25 kalori daha fazla yakabilirsiniz. Hele ki çok gezen biriyseniz ve merdivenler ile çok görüşüyorsanız bu sayı biraz daha artacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir