İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Detoks Yaptıran Besinler Nelerdir?

?

Öncelikle detoksun kısa bir açıklamasını yapalım. Detoks vücudun ihtiyacı olmadığı ve vücuda zarar veren toksin ve minerallerin atılma işlemine denir. Vücudun doğal bir fonksiyonu olan bu işlem diğer organlar ve sistemlerle bağlantı içinde çalışır. Yani kısaca özetlersek detoks vücudumuzun detoksdışarıdan alınan toksin ve zararlı besinlerden temizlenmesi anlamına gelir. Aşağıya yazacağımız besinler ise vücudumuz bu işlemi yaparken faydayı ekstra seviyeye çıkarmaya ve vücudumuza destek sunmaya yarar.

Pancar

Vücudun ısınmasını arttırmada faydası olduğu bilinen pancarın karaciğerden zararlı toksinleri temizlediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Hatta yapılan bir çalışmada 2,5 km lik yarışa çıkacak bir bisiklet sürücüsünün yarıştan 2 saat önce 2 bardak pancar suyu içmesi sayesinde bu mesafeyi yüzde 2.8 oranında daha kısa sürede aldığı ortaya çıkmıştır. Pancar tek başına yenmesi zor bir yiyecek olduğundan limon ve zeytinyağı ile çeşnilendirerek tüketebilirsiniz.

 

Karnıbahar

Detox ürünleri içerisinde belki de en etkili besinlerden biri olan karnıbahar içerdiği inol-3-karbinol sayesinde karaciğerlerinizi temizlemeye ve toksinleri atmaya oldukça fazla yardımcı olur.

 

Zerdeçal

Zerdeçal detoks konusunda 1 numarayı rahatlıkla zorlayacak besinlerdendir. Üstünde yapılan çalışmalar ayrıca acıyı hafifletme konusunda en başarılı besin olduğunu göstermektedir. Eklem ağrıları ve bağırsak zorlukları konularında da oldukça fayda gösteren zerdeçalin ayrıca alzheimer’ın oluşması aşamasında büyük bir savaş verdiği de gözlemlenmektedir.

 

Hindistan cevizi yağı

Isıtıldığında oksidize olan ve toksik maddeler üretebilen kanola yağı veya bitkisel yağlar yerine yemeklerinizde hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. İçerdiği MCT‘ler sayesinde beyninizin ihtiyacı olan enerjiyi hindistan cevizi size sağlar. Ayrıca küçük bir ipucu olarak da diyetlerinizde hindistan cevizi kullanabilirseniz başarı oranınız artar.

 

Karahindiba kahvesi

Eğer siz de sabahları kahve içmeden gözünü açamayanlardansınız, klasik kahvenizi karahindiba kahvesi ile değiştirin. Çünkü karahindiba kahvesinin detoks yapma da oldukça başarılı rolü bulunmaktadır. En büyük etkisini ise safra kesesini toksinlerden temizlemede gösterir.

 

Bal

Şekeri kesmeyi belki çoğumuz hayatında birden fazla defa denemiştir ancak azımız bunu başarabilmiştir. Eğer şeker yerine bal kullanırsak hem şekerin kötü etkilerinden kurtuluruz hem de balın harika detoks özelliğinden faydalanmış oluruz. Bundan sonra çayınızı veya tatlılarınızı balla yapmayı denerseniz çok kısa sürede şekerin yerini sağlıklı bir şekilde balın alabileceğini göreceksiniz.

 

Çiftlik sütü

Hergün yeni bir faydası keşfedilen sütün detoks konusunda da muazzam etkileri vardır. Eğer vücudunuzun detoks kabiliyeti azaldıysa bunu geri kazanmada sütün etkisi oldukça fazladır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir