İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Başlıca Yapılan Diyet Hataları

başlıca diyet hataları
Başlıca yapılan hataları

 

Günümüzde birçok insan fazla kilolarından şikayetçi ve en kısa yollar ile bunlardan kurtulmayı amaçlıyorlar, ama dikkat edin kısa yollar ile diyorum. Şunu çok iyi bir şekilde anlamalıyız ki gerçekten olması gereken hiçbir şeyin kısa yolu yoktur.

 

Yapılması ve gidilmesi gereken bir yol vardır eğer bu yolu irademizi de elimize alarak ilerlersek ve bu yoldaki çukur, tümsek gibi bizi engelleyecek alıkoyacak noktalara da dikkat edersek elbette ki sonucu da istediğimiz gibi olacaktır.Diyet  yaparken çoğu insanın doğru bildiği veya hiç bilmeden yapmış olduğu hataları bu başlık adı altında topladık.

 

 

1- Yemeğimi azaltırsam, geç yersem yada hiç yemeden geçiştirirsem zayıflarım

Diyet deyince çoğu insanın aklına aç kalmak, yemeden içmeden keserek kilo vermek geliyor. Ama aslında hiç de öyle değil. Çünkü diyet çok kısa bir şekilde özetleyecek olursak sağlıklı yaşam demektir. Bunu da sadece yeme içmemize dikkat ederek yapabiliriz. Bahsettiğimiz gibi birçok insan diyeti aç kalmak olarak bildiği için diyeti bazen kendine işgenceye çevirerek kendisini aç bırakıyor ve zayıflayacağını düşünüyor.

 

Oysa aç kalarak verilen kilolar sadece emanet olarak bizden gitmiştir, inanın geri geleceklerdir. Bunun yerine hiçbir öğünü atlamadan ve düzenli bir şekilde eğer varsa diyet listemiz onuda uygulayarak bizi kalıcı olarak fazla kilolarımızdan kurtaracaktır.

 

 

2- Bazı yiyeceklerden ebediyen kurtulmalıyım

Beslenme insanın bir ihtiyacı olduğu için diyet yaparken bazı besinleri hayatınızdan çıkarmanız vücudunuz da bazı dengesizliklere yol açabilir ve bunun yanında mutsuz olmak zorunda kalırsınız, kendinize böyle bir ceza vermeyin. Besinleri hayatınızdan çıkarmak yerine sadece nerede hangi saatte ne kadar yenmesi gerektiği hakkında bilgi edinin ve uygulayın bu daha sağlıklı olacaktır. Aslında önemli olan besinleri hayatımızdan çıkarmak değil, miktarlarını doğru bir şekilde ayarlayabilmek önemli.

 

 

3- Hemen kilolarımdan kurtulmalıyım

Her yerde olduğu gibi bu konuda da aceleci davranıp birkaç gün içinde fazla kilolarımızdan kurtulup fit bir vücudumuz olsun istiyoruz. Üzülerek söylemeliyim ki malesef böyle birşey yok. Genellikle haftalık kilo kaybınız vücut ağırlığınız ile orantılı bir şekilde hafta da yarım ile bir buçuk kilo olması tavsiye edilir sağlıklı olması açısından. Bundan daha fazla olamaz mı ? Elbette olur fakat bunu sorgulamak gerekir çünkü pek sağlıklı olduğu söylenemez.

 

 

4- Hep aynı şeyleri yersem zayıflarım

Diyet yaparken bazı insanlar tek bir besine taparcasına kapılıyorlar ve bütün öğünlerde aynı besini tekrarlıyorlar. Diyet bir puzzle gibidir, insan doğasında beslenmede yiyeceklerde birbirini tamamlar, birinin eksik olması demek bütün dengeyi alt üst edebilir ve sonuç hiçde istediğiniz gibi olmayabilir. Tüm besinlerden dengeli bir şekilde almak gerekir. Tek tip beslenmek hızlı kilo verdirir fakat su ve kas kaybıdır.

 

 

5- Ek olarak ilaçda kullanmalıyım

Diyet yaparken kilo verme amacıyla kullanılan bitkisel veya kimyasal ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır. Bireylerin bilinçsiz bir şekilde doktor onayı ve tavsiyesi olmadan ilaç kullanımı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Yanlış kullanım, vücutta kalıcı hasarlara, beyin fonksiyonlarında zayıflamaya, kalıcı tiroit hasarlarına, malnütrisyona yani kötü beslenmeye ve sonunda kalp, tansiyon, diyabet ve hatta kanser gibi ciddi hastalıklara neden olabilir.

 

 

6- Her saat bitki çayı içmek

Bitki çaylarının mucize gibi görülüp sınırsız tüketilmesi çok yanlış bir tutumdur. Bazı türlerin aşırı tüketimi vücutta kalsiyum atımına ve kemik erimesine, bazı türler kalıcı bağırsak problemlerine neden olabilir. Örneğin çok iyi bir antioksidan olan ve metabolizmayı hızlandıran yeşil çayı önerirken bile bazı noktalara dikkat edilmelidir. Örneğin, hipertansiyonu olanlar, kalp aritmisi yani ritim bozukluğu olanlar, hipertroidi olanlar yeşil çay tüketirken dikkatli olmalıdırlar.

Her şeyin yeteri kadar olanı makuldür.

 

 

7- Daha fazla spor yapmalıyım

Yapacağınız sporun süresi ve egzersiz programınız kilo verme ve yağ yakımı ile orantılı bir şekilde olmalıdır fakat aşırıya kaçılmamalıdır. Yapacağınız diyet ve spor programının kas kaybı yaşatmamasına dikkat edin ve egzersizlerinizi de ona göre oranlı bir şekilde düzenleyin.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir