İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Diyet Sırasında Yapılan Hataları

diyet sırasında yapılan hatalar
sırasında yapılan hatalar

Diyet sırasında yapılan hataların en fazla rastlananı beslenme tarzı olmaktadır. Unutulmaması gereken nokta, tek tip beslenmenin olumsuzluklara yol açacağıdır. Bununla ne demek istenmektedir, bilindiği gibi çeşitli besin grupları vardır. Diyet yapan kişi devamlı olarak, sadece belli bir besin grubuna dahil besinleri almamalıdır.

 

Diğer besin gruplarında yer alan besinleri de na ekleyip, hepsinden dengeli bir şekilde almak isabetli olur. Tek tip besinle diyet çok aldatıcıdır. Başlangıçta hızla kilo verilir, sevinilir, ama bir süre sonra verilen kilolar fazlasıyla geri alınır.

 

Yine diyet sırasında bazıları sıvı ve su almaktan kaçınır, ki bu da hatadır. Günde 2.5 hatta 3 litreye kadar su içmenin yararı büyüktür. Altını çizerek belirtilmesi gerekir, suyu içme zamanı önemlidir. Örneğin yemek arasında içilmemelidir, yemekten sonra içilmemelidir. Suyun yemeklerden önce içilmesi gerekir.

 

Çoğu kişi, diyeti az yemek anlamında algılamaktadır. Son derece yanlıştır. Diyet sporla tamamlanır. Spor asla ihmal edilmemelidir. Spor derken, gözlerde fazla büyütülmemesi iyi olur, aletli spor şart değildir; yürüyüş yapılabilir, hatta günlük hayatta, asansörlerin kullanılmayıp merdivenden yaya çıkmak ve inmek dahi bir spor olarak nitelendirilebilir. Sabahları biraz erken kalkarak evde jimnastik hareketleri yapmak diyetten sonuç alınmasını kolaylaştırır.

 

Çoğu kişi doğruluğunu araştırmadan, kulaktan dolma usullere de başvurmaktadır. Örneğin, sabahları aç karnına sıcak su içmenin yararlı olduğuna inanır. Bu doğru değildir, aç karnına sıcak su içmenin sindirimi kolaylaştırma dışında bir faydası yoktur.

 

Gıdaların özellikle, diyet sırasında alınanların; vitamin ve mineral açısından zengin olma ve de vücudun su ihtiyacının en azından bir kısmını karşılama gibi özelliklere sahip olmaları gerekir. Meyve ve sebzeler bu tarife uyar ve ayrıca içeriğindeki posa sayesinde kabızlık probleminin çözümünde de yardımcı olur. Dolayısıyla, özellikle diyet sürecinde ağırlıklı olarak sebze ve meyve yemenin yararı büyüktür.

 

Adeta ilaç gibi olan bir başka gıda da, kepekli ekmek’tir. Kalori değeri düşük olduğu için ve midede şişerek tokluk hissini arttıracağı bunun sonucu yemek yemeği isteğini azaltacağı için hararetle önerilir. Ayrıca, bağırsak hareketlerini düzenler, kan şekerini ve kan yağlarını dengeler. Bazılarının yaptığı gibi kepek ekmeğinin yerini tutar düşüncesiyle, beyaz ekmeği kızartıp yemenin amaca yönelik hiçbir faydası yoktur.

 

Diyet yapanların düştüğü başka bir yanlışlık da diyet icin uygundur düşüncesiyle diyabetik ürünlere yönelmeleridir. Bunların zayıflama ile ilgileri yoktur ve sadece şeker hastalarının kullanmasının uygun olduğu ürünlerdir. Meşhur bir söz vardır, başarılı olmak kadar, başarıyı devam ettirmek de önemlidir diye.

 

Bunu diyet için de kullanmak hatalı olmaz. İnsanlar diyet sonucu kilo veriyor, zayıflama dönemi bitiyor, dikkat de bitiyor ve bunun sonucunda kilolar korunamıyor ve verilenler tekrar alınıyor. Dolayısıyla, diyet sürecinde, sağlıklı beslenme konusundaki yoğunlaşma, diyet sonrasında da mutlaka devam etmelidir. Aksi halde diyet için çekilen sıkıntılar boş yere çekilmiş olur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir