İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kahvaltının Beslenmedeki Önemi

Kahvaltının beslenmedeki önemi bilinmesine rağmen “Kendimi aç hissetmiyorum” diyerek kolaylıkla atlanabilmektedir. Oysa 8 veya 12 saatlik açlıktan sonra vücudumuzun ihtiyacı olan enerjiyi sağlayan en önemli öğündür.

Doğru beslenmedeki önemli kurallardan biri de öğün düzenidir. Sağlıklı bireyler günde 3 ana öğün (, öğle ve akşam) ve en az 2 ara öğün yemek yemelidirler. Öğün atlamak sağlığı tehdit edici olabilmektedir.

 

kahvalı masası
Kahvaltının beslenmedeki önemi nelerdir?

 

Kahvaltı gibi önemli öğünün atlanması sonucunda, sabahları güne gergin, yorgun ve algılama problemleri ile başlanmaktadır. Kahvaltıyı atlamanın zayıflama programlarına katkı sağladığını düşünenler çoğunlukta kahvaltıyı atladıklarında acıkmadıklarını söylemektedirler. Kahvaltı yaptıklarında çok çabuk acıktıkları ve daha çok yeme ihtiyacı duyduklarını ifade etmektedirler. Ancak bu tablo vücudun  doğal cevabı ve sağlıklı bir metabolizma işleyişidir.

 

Glikoz, beyin için en önemli enerji kaynağıdır, çünkü beyinde enerji deposu bulunmamaktadır.
Enerji aldığınız sürece beyin o enerjiyi kullanır.

Kahvaltı yapmayan bireylerde
★        öğrenme yeteneklerinde azalma,
★        belleklerinde zayıflama,
★        yorgunluk, halsizlik, gerginlik,
★        günlük yapılan becerilerde ve performansta düşme
★        çevreye karşı ilgide azalma
izlenmektedir.

Bunun yanında kahvaltı yaparak güne başlayan bireylerin günün ilerleyen saatlerinde daha güçlü ve dayanıklı oldukları, konsantrasyon güçlüğü çekmedikleri belirlenmiştir. Kahvaltıda alınan besin miktarı az olsa bile glikoz depoları tekrar yerine konabilmektedir.

 

Özellikle okul dönemi çocuklarda öğrenme ve her yaş grubu insanlar için daha sağlıklı bir yaşam oluşturabilmek için kahvaltı mutlaka yapılmalı. Ailelerin çocukları için kahvaltı konusunda iyi bir örnek teşkil etmeleri gerekmektedir. Yetişkinler kahvaltı yapamamanın neden olduğu olumsuz durumlardan çocuklara göre daha az etkilenirler.

 

Bebekler, okul çağı çocukları ve gençler için sabah öğünü çok önemlidir. Türkiye’de okul öncesi, ilköğretim ve orta öğretim gören öğrenci sayısı 12 milyonu geçmektedir. Okul öncesi çocukların genelinde %16’sının beslenmesi bozuktur. Bu çocukların %14-25’i yaşıtlarına göre zayıf ve kısadır. Okul çağı çocuklarının %17-35’den fazlasında anemi (kansızlık) bulunmaktadır.

Öğrencilerin beslenme alışkanlıkları incelendiğinde %60-85’inin sabah kahvaltı yapmadığı gözlenmiştir. Bu çocukların %25-43’ü simit, gofret, çikolata, sandviç gibi besinleri tüketmektedir.

 

kahvaltı
Kahvaltıda neler yenilmelidir?

 

Harvard Üniversitesi tarafından yapılan çalışmalarda okula kahvaltı yapmadan ve geç gelen öğrencilerin, kahvaltı yapan ve erken gelen öğrencilere göre daha başarısız olduklarını kanıtlamıştır. Çünkü kahvaltı çocukları öğrenmenin getireceği zorluklara karşı hazırlar.

 

, sabah oluşan açlığın öğrenme üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekerek konsantrasyonda, problem çözmede, okuma, yazma ve aritmetik gibi temel öğrenme becerilerinde kas koordinasyonunda azalma veya güçleşme olduğunu belirtmektedir.

 

Kahvaltının yapılmadığı durumlarda karın ağrısı veya şiddetli açlık ağrıları çocukların söylediği en önemli şikayetlerdendir. Düzenli kahvaltı yapmak öğrenme dikkat verimlilik yaratıcılık gücü fiziksel dayanıklılık açısından son derece olumlu etkiler yapmaktatadır.

 

Her bireyin düzenli şekilde kahvaltı yapması sağlanmalı, yapamıyorsa kahvaltı yapmalarına uygun olanak sağlanacak koşullar yaratılmalıdır. Düzenli yapılan kahvaltı enerjik olmayı sağlayacağı gibi metabolizmanın düzenli ve hızlı çalışmasına da yardımcı olacaktır. Bu şekilde kilo kontrolü sağlanacak ve vücut kendi dengesini  kuracaktır.

 

Düzenli kahvaltı yapanlar öğle öğününü daha az aç başladıkları için gün boyunca daha az oranda yağ tüketmektedirler. Kahvaltı yapanlarla kıyaslandığında yapmayan kişilerin kan kolesterol düzeylerinin daha yüksek olduğunu gösteren bulgular vardır. Bu nedenle kahvaltının kolesterol fazlalığı ve kalp hastalığı riskini düşürdüğü söylenebilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir