İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kombu Çayı Nedir, Kombu Çayı Faydaları ve Kombu Çayı Nasıl Yapılır?

kombu çayı
Kombu çayı nedir, kombu çayının anlamı nereden geliyor?

Kombu çayı nedir?

Kombu çayı, yeşil veya siyah çayın fermentesiyle elde edilen Doğu Asya’ya özgü bir çay türüdür. Kimi kaynaklara göre Kambucha mantarının mayalanması sonucu  kimi kaynaklara göre de  acetobacter xylinum bakterisi ve saccharomyces cerevisiae mayasının ortak yaşaması sonucu oluşmuştur. İçerik olarak aminoasitler, B grubu vitaminleri, aktif enzimler, probiyotik ve organik asitler, çok az miktarda etil alkol ve daha birçok bileşik içermektedir. Geçmişten günümüze taşınan hikayesine göre M.S. 414’te Kombu adında Koreli şifacı Japon İmparatoru İnkyo’yu iyileştirmek için bu çayı Japonya’ya getirtmiş bu yüzden bu çaya Koreli şifacının adı verilmiş ve Kombu’nun çayı manasında Kombu-cha denilmiştir.

kombu çayı faydaları
Kombu çayı faydaları ve kombu çayının zayıflamaya etkisi, kombu çayı önerisi

 

Kombu çayı faydaları ve kombu çayının zayıflamaya etkisi, sağlık açısından birçok faydası vardır. Bunlar;

  • İçeriğinde bulunan asitler, enzimler ve probiyotikler sindirim sistemine yardımcı etki yaparak sindirim sistemi sorunlarına iyi gelir.
  • Detoks  etkisi oldukça yüksektir.
  • B grubu vitaminleri ve demir sayesinde vücudun enerji üretimine yardım eder.
  • Kan dolaşımını hızlandırır, kanı temizler ve kalp atışlarını temizler dolayısıyla dolaşım sistemine katkısı yüksektir.
  • Vucutta dolaşan serbest radikalleri nötrleyerek antioksidan özellik gösterirler ve içeriğindeki probiyotiklerle birlikte de bağışıklık sistemi üzerine önemli etkisi vardır.
  • Kanseri tedavi edici mucize bir özelliği yoktur ancak hastalığın iyileşmesini destekleyici ve hastalık riskini azaltıcı bir etkisi olabilir. Ancak diğer her şey gibi hastalık aşamasında kullanılmadan önce bir hekimin fikri de alınmalıdır.
  • Yorgunluk, bitkinlik ve sinirliliği giderir.
  • Salgı bezlerini ve hormonal sistemi uyarır.

 

Kombu çayı nasıl yapılır?

kombu çayı nasıl yapılır
Kombu çayı nasıl yapılır, kombu çayı hazırlanışı ve kullanımı

 

Kombu çayı bağışıklık sistemi zayıf kimselerin, gebelerin, 4 yaşından küçük çocukların, diyabeti olanların ve kanser hastalarının tüketmeleri önerilmemektedir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir