İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yaşam Tarzı ile Diyet Arasındaki İlişki

yaşam tarzı ile diyet arasındaki ilişki
Yaşam tarzı ile arasındaki ilişki

Diyetle kişinin sosyal durumunun değişmesi arasındaki bağlantıya özellikle önem vermeleri gerekir. İnsan ömründe sosyal değişiklikler olabilir; nelerdir bunlar, evlilik olabilir, işte terfi olabilir, sosyal statünün değişmesi ve buna benzer bir dizi değişiklik olabilir. Bu değişiklikler kişinin beslenme tarzının da değişmesine yol açar.

 

Örneğin, ister kadın ister erkek olsun bekar bir kişi evlendikten sonra, daha geniş bir aileye sahip olmuş demektir. Akrabalar arası davetler olacaktır, bu davetlerde, deyim yerindeyse, ancak nün eksik olduğu sofralara oturulacaktır ve de haliyle yemekte aşırılığa kaçılacaktır.

 

Yalnız, yani bekar olarak yaşamakla evlilik arasındaki farklardan biri de budur. İstisnalar hariç, nispeten düzensiz ve sınırlı yemeğin bahis konusu olduğu bir yaşam tarzından, evlenince düzenli ve bol li bir yaşam tarzına geçilmiş olmaktadır.

 

İşteki terfiler de, farklı sebeple ama aynı tarzda değişikliklere yol açar. Terfi sonucu, iş dünyasıyla sık sık yemeğe çıkmalar başlar, gidilen mekanlarda, yaklaşık sınırsız yemek çeşidinden seçim imkanı doğar.

 

Bu durumda, kişinin hemen durumun farkına varıp, bu konuda diyetini tehlikeye düşüren davranış şekillerinden uzak durmaları gerekir. Belki yemek istediğiniz halde, kendi bilincinizle yememeniz kendi kendinizle çatışmanıza, başkasının ikram ettiği bir yemeği reddetmeniz karşınızdakinin hoşnutsuzluğuna sebep olacaktır.

 

Kişiye düşen nedir, akılcı olmak, bu tip sorunları, hoşlukla çözmek ve çok çok yiyerek, dolayısıyla diyeti bozarak, bedenimize zarar vermemek.

 

Özellikle kadınlarda bu durum çok daha önemlidir. Evlendikten sonra, diyetini ihmal eden kadın, hem evlendikten sonra kendini bıraktı suçlamalarıyla karşılaşabilir, hem de muhtemel bir hamilelikte koşulları zorlaştırmış olur.
Unutulmaması gereken, sağlıklı bir yaşam için gereken, aşırı yemek değil, tüm besin öğelerinden gerektiği kadar almaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir