İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni başlayanlar için ketojenik diyet

Bir keto veya , vücudu bir yağ yakma makinesine dönüştüren çok düşük karbonhidratlı bir diyettir. Milyonlarca insanın tecrübe ettiği gibi kilo kaybı, sağlık ve performans için kanıtlanmış birçok faydası vardır.

Yeni başlayanlar için ketojenik

“keto” ne anlamına gelir?

Bir ketojenik beslenmedeki “keto”, vücudun “ketonlar” adı verilen küçük yakıt molekülleri üretmesi gerçeğinden kaynaklanır. Bu, kan şekeri (glukoz) kısa sürede verildiğinde kullanılan vücut için alternatif bir yakıttır.

Çok az karbonhidrat (kan şekerine hızla parçalanır) ve sadece hafif miktarda protein (fazla protein de kan şekerine dönüştürülebilir) yerseniz ketonlar üretilir.

Ketonlar karaciğerde yağdan üretilir. Daha sonra beyin de dahil olmak üzere vücut boyunca yakıt olarak kullanılırlar. Beyin, her gün çok fazla enerji tüketen aç bir organdır ve doğrudan yağda kalamaz. Sadece glukozda veya ketonlarda çalışabilir.

 

Bir ketojenik diyette, tüm vücudunuz yakıt kaynağını neredeyse tamamen yağ üzerinde çalıştırmak için değiştirir. İnsülin seviyeleri çok düşüktür ve yağ yakımı önemli ölçüde artar. Onları yakmak için yağ depolarına erişmek kolaylaşır. Kilo vermeye çalışıyorsanız bu harikadır, ancak daha az açlık ve sürekli bir enerji kaynağı gibi daha az belirgin olan diğer faydalar da sizi uyarır ve odaklar.

Vücut keton ürettiğinde, ketozda olduğu söylenir. Oraya ulaşmanın en hızlı yolu oruç tutmak – hiçbir şey yememek – ama kimse sonsuza kadar oruç tutamaz.

Diğer yandan bir keto diyeti süresiz olarak yenilebilir ve ketoz ile sonuçlanabilir. Hızlı olmak zorunda kalmadan, kilo vermeyi de içeren oruç tutmanın birçok yararı vardır.

 

Kim ketojenik diyet yapmamalıdır?

Bir keto diyeti normalde çok güvenlidir, ancak genellikle özel olarak dikkat gerektiren üç grup vardır:

  • Diyabet , örneğin insülin için ilaç alıyor musunuz ? 
  • Yüksek tansiyon için ilaç alıyor musunuz ? 
  • Bebek emziriyor musunuz ? 

 

Keto diyetinde ne yenir?

Burada bir ketojenik diyetin tadını çıkarmak için tipik yiyecekler vardır. Sayılar 100 gramlık net karbonhidrattır.

Ketoza ulaşmak için en önemli şey çok fazla karbonhidrat yemekten kaçınmaktır. Muhtemelen 20 gramın altında karbonhidrat alımını günde 50 gramın altında karbonhidrat tutmanız gerekecektir. Daha az karbonhidrat, daha etkili.

İlk önce karbonhidrat sayımı yararlı olabilir. Ama tavsiye edilen yiyeceklerimize ve yemek tariflerimize sadık kalırsanız, saymadan bile keto olarak kalabilirsiniz.

 

Kaçınmaya çalışın

Burada çok fazla şeker ve nişasta içeren gıdalardan kaçınmanız gerekenler . Buna ekmek, makarna, pirinç ve patates gibi nişastalı yiyecekler dahildir. Bu yiyecekler karbonhidratta çok yüksektir.

 

Aksi belirtilmedikçe, sayılar 100 gramlık net karbonhidrat gramıdır.

Bu, ketoda temel olarak şekerli yiyeceklerden ve ekmek, makarna, pirinç ve patates gibi nişastalı yiyeceklerden kaçınmanız gerektiği anlamına gelir. Sadece tavsiyelerini takip et.

Dahası, gıdalar öncelikle yağda yüksek ve protein içinde sadece orta derecede yüksek olmalıdır (vücuttaki fazla protein, kan şekerine dönüştürülebilir). Kaba bir kılavuz karbonhidratlardan yaklaşık% 5 enerji (daha az karbonhidrat, daha etkili), proteinden% 15-25 ve yağdan yaklaşık% 75 oranındadır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir