İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tüy Alma İpi Nasıl Yapılır?

Kökeni Orta Doğu’ya ve Hindistan’a dayanan ip kullanımı tüy almada eski bir uygulamadır. Sadece bir iple nasıl bir tüy alma aracı yapabileceğinizi Şkolata sizin için anlatyor.

 

ipekli ip
İpekli iple tüy alma nasıl yapılır?

 

Bu uygulama için yaklaşık bir metre kadar 100% pamuk ipliğe ihtiyacınız olacak. Pamuk iple alınacak tüyleriniz cildinize zarar vermeyecektir. Pamuk iplikle şu şekilde yapmalısınız;

 

İpi ensenizden geçirerek iki ucunu da elinize alın ve bol bir şekilde tutarak birkaç düğüm atın. Böylece ipin bir ucu boynuza bol bir şekilde bağlı kalacak.

 

Ardından, ipi başparmağınıza ve işaret parmağınıza bir kat dolayıp bir köşesi başparmağınızda bir köşesi işaret parmağınızda kalacak şekilde bir üçgen oluşturun ve üçgenin üçüncü köşesini yedi kez çevirin. İpin ucunu diğer elinizle tutarak az önce oluşturduğunuz ve çevirdiğiniz üçüncü köşeyi ipi gergin tutarak aşağı yukarı hareket ettirin.

 

Böylece, üçgenin aşağı yukarı giden köşesinde dolama hareketleri olduğunu göreceksiniz. Bu hareket tüyleri yakalayarak dolayacak ve yerinden çıkaracaktır. Bu yöntemle ip hem ipek olduğu için, hem de bahsettiğimiz uygulamayla yaptığınızda cildinize zarar vermeyecek.

 

Şimdi bir gönüllü bulun ya da bacaklarınızda tüy alma ipinizi deneyin. İpi her dolayışınızda, boyunuzu aşağı yukarı hafifçe hareket ettirin. İlmeklerin olduğu yer her tüyü yakalayacaktır. Bu uygulamayı özellikle düzgün bir kaş çizgisi oluşturmada kullanabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir