İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yüzünüzdeki Noktalardan Nasıl Kurtulursunuz?

yüzdeki noktalardan kurtulmaYüzde siyah nokta ya da sivilce ile kalabalığa karışmak kolay değildir. Özgüveni yerinde olan bir insanda bile utanma duygusuna sebep olabilir. Eğer beyaz ya da siyah noktalarınız, kabarcıklarınız varsa bu yazı tam size göre. Şişkolata cildinize zarar onlardan kurtulmanın yollarını sizin için anlatıyor.

 

Siyah noktalardan kurtulun
Siyah noktalar ciltteki gözeneklerin biriken yağlarla tıkanması ile oluşur. Biriken yağın havayla temas ederek oksitlenmesi sonucunda da siyah renge bürünürler.

Siyah noktalardan kurtulmanın en iyi yolu cildi haftada 2-3 kez düzenli olarak keselemektir. Bunun yanında yağlı yiyeceklerden uzak durmak da gerekir. Yağsız yüz yıkama ürünleri kullanabilirsiniz.

 

Eğer kurtulmak istediğiniz bir siyah noktanız varsa sıkmaktan kaçının. Aksi halde hoş görünmeyen bir ize sebep olabilirsiniz. Gözenek bantlarını kullanın ve siyah noktaları kolayca yerlerinden çıkarın.

 

Beyaz noktalardan kurtulun
Beyaz noktalar yağların ciltteki ince bir bölgeye sıkışmasıyla oluşur. Beyaz görünürler çünkü siyah noktaların aksine havayla temas etmezler.

Beyaz noktaları sıkmanız cildinize zarar vermenize sebep olabilir. Bunun yerine haftada üç kez yüzünüzü keseleyin ve günde iki kez ilaçlı yüz yıkama ürünleriyle yıkayın. Aynı zamanda, yüzünüzü yıkadıktan sonra salisilik asit ve alfa hidroksil asit içeren temizleyiciler kullanabilirsiniz. Bu kimyasallar kapalı gözeneklerin açılmasını sağlayacaktır.

 

Kabarcıklardan kurtulun
Kabarcıklar ölü derinin tıkanmış gözenekler yüzünden atılamaması durumunda oluşur. Kabarcıklar da asla sıkılmamalıdır. Sıkıldığında altındaki sağlıklı derinin de soyulma olasılığı oldukça yüksektir.

Uzman dermatologlar kabarcıkları alabilir ancak, yüzünüzü temiz tutmalı ve yıkadıktan sonra temizleyiciler kullanmalısınız. Gözenekleri herhangi bir tıkanıklıktan kurtararak kabarcıklardan 2-3 gün içerisinde kurtulabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir