İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Düşük karbonhidrat ketoasidoz yapar mı?

Ketoz hakkında birçok yanlış anlama vardır. En yaygın olanı ketoasidozla karıştırılır. İnsülin almazsa, çoğunlukla tip 1 diyabetli insanlarda görülen nadir ve tehlikeli bir tıbbi durumdur.

Ketoz hakkında birçok yanlış anlama vardır. En yaygın olanı ketoasidozla karıştırılır.

 

Bazı sağlık profesyonelleri bile bu iki durumu bir şekilde karıştırmaktadır, belki de benzer isimler ve farklı farklılıklar hakkında bilgi eksikliği nedeniyle.

 

Ketoz ve  aynı şey değildir

.

Ketozis, vücut tarafından tam kontrol altında% 100 doğal bir durumdur. Düşük karbonhidratlı bir veya kısa bir oruç süresinden kaynaklanabilir.

 

Ketoasidoz, aşırı ve düzensiz keton üretimi ile vücudun ciddi bir işlev bozukluğudur. Bu, mide bulantısı, kusma ve mide ağrısı gibi semptomlara yol açar, ardından kafa karışıklığı ve son olarak komadır. Potansiyel olarak ölümcül olabileceği için acil tıbbi tedavi gerektirir.

 

Düşük karbonhidratlı bir  yiyen çoğu insan , 3 milimolardan daha yüksek seviyelere ulaşmaz, aslında birçok insan bunu 0.5’in üzerine çıkarmaya çalışır. Uzun süreli açlık – sıfır gıda ile bir hafta veya daha fazla anlamına gelir – sayı 6 veya 7’ye kadar getirebilir. Ancak ketoasidoz en sık 15+ olan 10+ seviyelerinde gerçekleşir.

 

Bir bardak su içmekle okyanusta boğulmak arasındaki fark gibi. Her iki durum da suyla ilgili – ama aynı şey değiller. Bir bardak su içmek boğulmayacaktır. Ketozis ketoasidoz ile sonuçlanmaz.

 

Eğer insülin üretebilen işleyen bir pankreasınız varsa – yani tip 1 diyabetiniz yoksa – denediyseniz bile ketoasidoz elde etmek son derece zor veya büyük olasılıkla imkansız olacaktır. Çünkü yüksek keton seviyeleri insülin salınımıyla sonuçlanır, bu da keton üretimini durdurur. Başka bir deyişle, vücut normal olarak sağlıklı insanların ketoasidoz almasını imkansız kılan bir güvenlik ağına sahiptir.

Ketoasidoz elde etmek nasıl mümkün olabilir?

Bir keto diyetinde ketoasidozun (nadir de olsa) mümkün olduğu 3 istisna vardır ve ekstra dikkat gerektirir:

 

  • : Vücudunuz insülin içermediğinden, ihtiyacınız olan şeyleri enjekte ettiğinizden emin olmanız gerekir. Keto’ya daha az ihtiyacın olacak, ama yine de biraz. 

 

  • SGLT-2 inhibitörleri ile ilaç tedavisi

     Tip 2 diyabet için. 

  • Emzirme: Çok nadir durumlarda, emzirirken keto diyeti ketoasidoz ile sonuçlanabilir, bu nedenle diyetin güvenli olmasını sağlamanız gerekir. 

Ketoasidoz sizi çok hasta, mide bulandırıcı ve aşırı derecede zayıf hissetmenizi sağlar.

 

Bunun olabileceğinden şüpheleniyorsanız basit bir tedavi vardır: Hemen bir miktar karbonhidrat yiyin (örn. Bir çift meyve veya bir sandviç veya bir bardak meyve suyu). Tip 1 diyabetiniz varsa daha fazla insülin alın. Daha sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlamazsanız acil tıbbi servislere başvurun.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir