İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Geçici Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi

Herhangi bir büyük değişikliği de dahil olmak üzere birçok farklı nedenden ötürü oluşabilir. Bu özellikle kalorileri ciddi şekilde kısıtlarken (örn. Açlık diyetleri, yemek yenmesi) sık karşılaşılan bir durumdur, ancak bazen düşük karbonhidratlı diyetlerde de olabilir.

gecici sac dokulmesi

 

Eğer öyleyse, genellikle yeni bir diyete başladıktan sonra 3-6 ay sonra başlar, bu noktada saçınızı fırçalarken artan miktarda kılların farkına varırsınız.

İyi haber şu ki bu kadar talihsiz olsanız bile, bu sadece geçici bir durumdur . Ve saçınızın sadece bir yüzdesi azalır (inceltme nadiren diğerlerine göre farkedilir).

Birkaç ay sonra, tüm saç kökleri yeni saçlar ortaya çıkarmaya başlayacak ve saçınızı yeniden düzenlediğinizde daha önce olduğu kadar kalın olacak. Elbette, uzun saçlarınız varsa bu bir yıl veya daha fazla sürebilir.

 

Stres ve senkronize saç kaybı

Vücudunuz önemli stres yaşarsa, normalden daha fazla saç teli aynı anda istirahat aşamasına girebilir . Bu, aşağıdakiler gibi birçok nedenden dolayı olabilir:

  • Kalori kısıtlı diyetler ve yemek değiştirmeleri dahil olmak üzere açlık
  • Hastalıklar
  • Alışılmadık derecede zorlu egzersiz
  • Gebelik
  • Emzirme
  • Besin eksiklikleri
  • Psikolojik stres
  • Herhangi bir büyük diyet değişikliği

Yeni saç telleri birkaç ay sonra büyümeye başladıkça, eskiden kalan tüm saç telleri hemen hemen aynı zamanda düşecek. Buna fantezi tıbbi terimlerle “telogen effluvium” denir  ve nispeten yaygındır.

Ne yapalım

Eğer doğumun başlamasından 3-6 ay sonra ortaya çıkacak bariz bir tetikleyici faktör varsa – doğum yapmak veya düşük karbonhidratlı diyete geçmek gibi – gerçekten bir şey yapmanıza gerek yoktur . Her durumda, sorun geçici olacaktır.

Çeşitli ve besleyici düşük karbonhidratlı bir diyet yediğiniz sürece, onu durdurmanın saçların tekrar kazanılmasını hızlandıracağı pek olası değildir. Ve ne yazık ki, başladıktan sonra saç dökülmesini durduramazsınız, çünkü dinlenme tüyleri ne yaparsanız yapın.

Besin eksiklikleri için kan testi yapmak mümkündür, ancak vejeteryan veya vejeteryan bir diyette değilseniz (demir takviyesi olmadan, B12) ilginç bir şey göstermeleri olası değildir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir