İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hamilelik sırasında düşük karbonhidrat ve keto güvenli midir?

Her ne pahasına olursa olsun, az sayıda çalışma hamile kadınları hamilelik, etik kaygılar ve hamileliğin fizyolojik karmaşıklığı nedeniyle kayıt altına aldığından, hamile anneler için en iyi olana dair kanıta dayalı tıp ciddi şekilde eksiktir.

hamilelikte ve düşük

Bununla birlikte, uzun süreli gözlemsel çalışmaların sayısından, hamileliğin benzersiz fizyolojik koşulları ve komplikasyonlarının, hem anneler hem de yavruları için gelecekteki hastalık riskini öngördüğü bilinmektedir.

Bu nedenle, sağlıklı bir hamileliği teşvik etmenin anne ve bebek için çok önemli olduğunu biliyoruz. Ancak, her bir kadın ve onun doğmamış çocuğuna en uygun nedir?

Bu araştırma boşluğuna pek çok doktor, tavsiye edilen tavsiyeye göre şu öneride bulunuyor: “Bol miktarda meyve, sebze ve sağlıklı tahıllar ile düşük yağ tüketin.”

Hamile bir anne düşük karbonhidrat veya keto yiyorsa, bazıları bile apopik hale gelir. “Bebeğine zarar veriyorsun! “ Bazıları, doktorların genellikle farelerde araştırma yapılmasını gerekçe göstererek, uteroda ketojenik bir diyete maruz kalmanın, daha küçük beyin gelişimi “ilişkili organ disfonksiyonu”na ve yetişkin fareler haline geldiklerinde nöro davranışsal değişikliklere yol açtığını söyledi.

Ama biz fareler değiliz, o zaman sağlık-bilinçli, sorumlu, bekleyen bir anne ne yapmalı? Mevcut insanlarda hala sıkı bir bilimsel çalışma bulunmadığından, düşük karbonhidratlı ketojenik gebeliklerde artan deneyime sahip olan ve bunu tavsiye etmeyi tamamen rahatlatan uzmanların ve bireylerin bilgeliklerinin duyulmasına yardımcı olabilir.

 

Gebe kalmaya başlamadan önce annenin yağa adapte olmasını sağlamak için kadınların gebe kalmaya başlamadan iki ila üç ay önce diyete başlamalarını önerir. O, hamile olduktan sonra, annenin , uyanmadan itibaren her iki saatte bir sık sık düşük karbonhidratlı ve yüksek yağlı bir yemeğe sahip olmasını önerir – oruç tutmaz. 

 

Doktorunuza gebelik sırasında düşük karbonhidrat yemeyi planladığınızı söylerseniz, bunun güvensiz olduğunu söylerseniz, ancak taze sebze, et, balık, yumurtaya dayalı bir diyet yemeyi planladığınızı söylerseniz , süt, fındık, tohum ve biraz meyve, size tavsiye edecektir.

 

Bununla birlikte, ayrıca, bazı kadınların özellikle hamileliğin ilk günlerinde biraz daha fazla karbonhidrat yeme daha iyi hissettiğini belirtiyor. Eğer bu olursa “kendini dövme, git.” Yapabileceğin kadarıyla ilk üç aylık dönemden geçmelisin. ”Ama denemek için, her zaman besin açısından yoğun yiyecek tercih ediyor. “Tüm gebe kadınlar, yönetebilecekleri en besleyici yoğun diyetten yararlanırlar ve karbonhidratlarda doğal olarak daha düşüktür.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir