İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kilo Verememenin Nedenleri Nelerdir?

Kilo verememenin nedenleri birçok şey olabilir. Bu yazımızda en bariz ve olası seçenekleri sunarak içlerinden kendinize uyanları seçmenizi sağlayacağız. Çevresel, genetik ve psikolojik etkiler gibi istenmeyen ve maruz kalınabilinen durumlar yaşıyor olabilirsiniz. Her birey kendi değişkenine sahip olduğu için kilo verememenin nedenlerini tek bir olasılığa indirgeyemeyiz. Hazırsanız başlayalım.

 

Hafta sonlarına dikkat etmemek

Yapılan araştırmalarda insanların cumartesi ve pazar günleri kilo almaya daha eğilim gösterdikleri ortaya çıkmıştır. Hafta sonları bir şeyler yerken porsiyonlara dikkat etmek gerekir. Bugünlerde daha sakinleşen ve rahatlayan insan daha büyük porsiyonlarda yemek yemeye daha müsaittir. Ayrıca genellikle hafta sonları içki içildiği için alkol alımınıza da dikkat etmeniz gerekir. Bu ikisine dikkat etmemek gereksiz kalori alımına ve bu kalorilerin yağlanma yapmasına sebep olur. Bu da kilo verememenin nedenleri arasında başı çeken etkilerdendir.

 

Yeterli kalsiyum almamak

Günde 1000 mg kalsiyum ihtiyacımız bulunmaktadır. 2009 yılında yapılan araştırmaya göre yüksek kilolu kadınlarda kalsiyum eksikliği daha fazla kilo almalarına neden olduğu ortaya çıkarılmış. 15 hafta boyunca 63 kilolu kadınla yapılan bir araştırmasında günde önerilen miktarda kalsiyum alan kadınların kalsiyum eksikliği yaşayan kadınlardan 6 kat daha fazla kilo verdikleri ortaya çıkarılmıştır. Araştırmacılar bunun sebebini ise beynin kalsiyum eksikliğini algıladığını ve yeterli kalsiyum seviyesine ulaşmak için daha fazla yemeye teşvik ettiği şeklinde açıklıyorlar.

 

Her şeyden uzak durmaya çalışmak

Kontrollü şekilde yenilen tatlılardan veya patates kızartması gibi atıştırmalıklardan tamamen uzak durmak sizde derin bir mahrumiyet duygusu oluşturarak daha zararlı gıdaları çok daha fazla yemenize sebep olabilir. Şekerleme gibi gıdalardan tamamen uzak durmak ve kendinizi engellemek yerine bazı küçük şeylere izin vermek sizi çok daha büyük kalori alımlarından koruyabilir. Diyet yapmanın psikolojik etkisi olan bu fenomen şöyle işler. Eğer iki üç günde bir birkaç parça patates kızartmasına ya da küçük bir keke izin vermezseniz bir hafta sonunda “bütün hafta uzak durdum her şeyden şu koca pasta dilimini hak ettim” gibi düşüncelere kapılabilir ve 3 5 kaloriden kaçayım derken binlercesini alabilirsiniz.

 

Yazımızın başında da dediğimiz gibi kilo verememenin nedenleri birden fazla olabilir siz kendinize en uygun olanını seçmekle sorumlusunuz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir