İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Diyet Tarzları

diyet tarzları
tarzları nelerdir?

 

Çin tarzı diyet

Bilindiği gibi çok çeşitli diyet formülleri vardır. Bunlar arasında çok kişinin uyguladığını, faydasını gördüğünü ifade ettiği bir de Çin tarzı vardır. Bu diyetin ana prensibi toplam öğün miktarını, örneğin üç öğünde alınan

 

Toplam gıda miktarını 6 öğüne bölüştürmek gibi. Detay vermek gerekirse; 2 sabah, öğleden önce 1, öğlen 1, ikindide 1 ve akşam da 1 porsiyon olarak düşünülebilir. Diğer bir önemli husus, lokmaların çok iyi çiğnenmesidir.

 

Taş devri tarzı diyet

Bu tarz diyette beslenme sisteminin yanı sıra yaşam tarzı da önemlidir. Örneğin, havası temiz olan yerlerde bulunma ve derin temiz hava soluyup hücrelerdeki oksijenin arttırılması gibi. Güneşli havaları kaçırmamak da bu tarzın diğer bir prensibi. Bu güneş rejiminin sağlayacağı faydaların başında, rahat uyku, daha az depresyon gelmektedir.

 

D vitamini sentezini arttırmasına bağlı olarak, kemik hastalıklarına, kansere ve çeşitli hastalıklara karşı doğal bir savunma mekanizması oluşturulmuş olur. Burada eklemek zorunda olunan bir nokta, güneşte kalma tabirinin güneşte haşlanmakla karıştırılmamasıdır.

 

İyi bir diyette başlangıçtan 10 gün kadar sonra, kişi kendini daha bir gençleşmiş hisseder. Elbette ki, bu kendi kendine olmaz, diyet sırasındaki yaşam tarzı etkili olur. Çok geç yatmamak, ne çok az ne de çok fazla uyumamak, televizyonu yatmanın son anına kadar seyretmemek vs gibi.

 

Diyetin adı, tarzı ne olursa olsun, ana prensip, gün başında kuvvetli, gün sonunda ise hafif yemektir. Az miktarda ama sık yemek sağlıklı olur.

 

Elbette ki, terim yanlış değilse, sadece aç kalarak zayıflamak sağlıklı değildir. Diyete paralel olarak, sporu da ihmal etmemek gerekmektedir. Yaş ve kondisyona göre, yürüyüş veya koşu yapılmalı, merdiven çıkmalı, kültür-fizik yapmalı. Spor dozajı arttırılmak istenirse, çok kontrollü arttırılmalıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir