İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

diyet yapma
yapma konusunda dikkat etmemiz gereken unsurlar nelerdir?

Diyet yapmaya karar verdiğinizde mutlaka bir diyetisyenden profesyonel yardım almalısınız. Günümüzde maalesef mankenler, sanatçılar veya mesleği ‘diyetisyen‘ olmayan birçok kişi tarafından diyet listeleri önerilmekte ve bu önerilere göre kilo vermek isteyenler ya bir sonuç alamamakta ya da kendilerini gereksiz bir açlığa mahkum ederek yetersiz beslenmektedirler.

 

Diyet kişiye özel hazırlanmalıdır. Yaşınız, boyunuz, beslenme alışkanlıklarınız, sağlık durumuzuz, metabolizmanız diyet hazırlanırken dikkate alınmalıdır. Diyette asıl amaç ‘beslenme alışkalığı‘nızın değiştirilmesidir. Bu nedenle süre uzun olmalı, yavaş yavaş kilo vermeniz hedeflenmelidir. Kısa sürede verilen kilolar daha çabuk ve daha fazla olarak size geri döner. İdeal olan haftada 0,5 – 1 kilo vermenizdir. Haftada 5 kilo veya ayda 15 kilo verdirdiği iddia edilen bilgisiz kişilerce ve ticari olarak hazırlanan diyetleri yaparak kendinize zarar vereceğinizi unutmayın. Bu diyetler çok az kalorili olduklarından aslında çok kısa sürede fazla kilolar verdirebilir…

 

Şöyle düşünün; günlük kalori ihtiyacınız 2500 olsun. Bu diyetler ise 1000 kalorinin altında hazırlanıyor ve siz aradaki fark kadar kilo veriyorsunuz çünkü ihtiyacınızdan az kalori alıyorsunuz. Sonra neler oluyor ? Metabolizmanız yavaşlıyor daha hızlı kilo almaya başlıyorsunuz. Bir haftada verdiğiniz kilonun çok fazlasını bir kaç ay sonra alıyorsunuz. Yetersiz ve dengesiz besleniyorsunuz. Bu diyetler uygulayan kişide kalıcı ve doğru beslenme alışkanlıklarının yerleşmesine hiç bir katkıda bulunmuyor. Hem sağlığınız hem psikolojiniz bozuluyor. Ayrıca daha sonra kilo vermeniz zorlaşıyor.

 

su kilo vermeye yardımcı olur mu
Bol su içmelisiniz. Peki su kilo vermeye yardımcı olur mu?

 

Diyet yaparken bol su içmelisiniz. Bol su içmezseniz böbrekleriniz görevini yapmak için karaciğerinizden yardım isteyecek ve yağların enerjiye dönüşmesi yavaşlayacaktır. Ayrıca az su içerseniz vücut bu suyu tutarak ödeme neden olacaktır. Öğünlerden yarım saat önce bir bardak su içmeniz önerilmekte, günlük toplam 8 – 10 bardak kadar su içmeniz yeterli olmaktadır.

 

Diyet yaparken en az altı öğün yemelisiniz. Mutlaka kahvaltı yapmalı, her besin grubundan tüketmelisiniz. Diyetisyeninizin vereceği değişim listeleri sayesinde hangi besinlerin yerine diğerlerini yiyebileceğinizi seçebilme şansına sahipsiniz.

 

Dikkat etmeniz gereken diğer bir konuda fiziksel aktivitenizdir. Fiziksel aktivite/egzersiz kalori harcamanızı arttırır, yağsız vücut ağırlığınızı arttırır, metabolik etkisi vardır bazal metabolizmanızda değişiklik meydana getirir. Diyet ve fiziksel aktivite/egzersiz birarada düşünülmelidir. Günlük yarım saat tempolu yürüyüş diyet yaparken kilo vermenize yardımcı olacaktır.

 

Ömür boyu diyet yapamayacağınıza göre hedeflenen kiloya ulaştıktan sonra mesela bir tatlı yediğinizde o gün hangi besinlerden fedakarlık yapacağınıza karar verebilmeniz için, beslenme alışkanlıklarınızı olumlu yönde değiştirebilmeniz, sağlıklı kilo verebilmeniz ve sizi mutlu edecek bir zayıflama programı için mutlaka bir diyetisyenden yardım alınız.

 

obezite şişmanlik nedir, obezite tedavisi
Obezite (şişmanlık) nedir? Obezite tedavisi nelerdir? Obezite hakkında sorular ve cevapları

 

Obezite (şişmanlık) hakkında sık sorulan sorular

Obezite nedir?
Vücuttaki yağ dokusunun artmasıdır. Başka bir deyişle, vücudumuzda aşırı miktarda yağ depolanmasıdır.

Şişmanlık nasıl ölçülür?

Vücut Kitle İndeksi (VKİ)formülü kullanılabilir;

               Vücut ağırlığı (kg.)
VKİ =   ———————-
Boy uzunluğunun karesi (m)

VKİ Tanım 

< 20 Zayıf
20-25 Normal
25-30 Kilolu
30-40 Şişman
> 40 Aşırı şişman

Bel Çevresi

Bel çevresi (cm.) Tanım 

Erkek Kadın

> 94 > 80 Kilolu
>102 >88 Şişman

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir