İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yağ Yakımını Hızlandırmanın Yolları

 için hayatımızda yapacağımız çok küçük ve önemsiz görünen değişiklikler büyük önem arz edebilir. Burada daha az uyumak ya da günde 5 saat spor yapmak gibi değişikliklerden bahsetmiyoruz tabii ki. Ancak bu her gün yemekten hoşlandığınız küçük bir çikolata olabilir ya da haftasonu kaçamak yapıp içtiğiniz bir bira olabilir. Bu küçük şeyler farkında olmadan birikebilir ve yaptığınız diyeti tamamen başarısız edebilir. Size bu küçük şeylerin ne olduğunu ve bunlarla başa çıkarak nasıl yağ yakımınızı hızlandıracağınızı anlatacağız.

 

yağ yakımı hızlandırma

 

Baharat ve sosları kesin

Evet baktığınızda bir yemeği lezzetli yapan ve tat katan şeylerdir bunlar. Ancak gerçekten sağlıklıklar mı? Ketçap mayonez gibi çeşnilerin içerikleri ve ne kadar sağlıksız oldukları bilinen bir gerçek. Ayrıca salataya eklediğimiz yağların, sosların, kıvam vericilerin ne kadar kalori içerdiği de aşikar. Eğer gereksiz kalorileri azaltırsanız birkaç ayda aslında diyetinizi ne kadar baltaladığını ve yağ yakımınızı engellediğini göreceksiniz.

 

Telefonunuzdan uzaklaşın

Bu madde her ne kadar alakasız gelse de size aslında dolaylı yoldan etkisi çok fazla. Yapılan araştırmalar şunu kanıtlamıştır ki stres olan insan daha fazla yeme eğilimindedir. Üstelik stres kaynaklı yemenin de abur cubur ağırlıklı olduğu bilinir. Bugünlerde tüm hayata bağlanmamıza aracı olan telefonun ise insanların stres seviyelerini arttırdığı gözlemlenmiştir. Ayrıca uyku düzensizliklerine sebep olarak dolaylı yoldan metabolizma yavaşlamasına, insülün direncinizin artmasına ve kilo almanıza sebep olur. Siz de “program” detoksuna girerek telefonunuzdan tüm programları silip sadece konuşmak için kullanarak kendinize çok büyük fayda sağlarsınız.

 

Düşük kalori ibaresi olan endüstriyel ürünlerden uzaklaşın 

Tabii ki meyve gibi sebze gibi ürünlerden bahsetmiyoruz. Normalde yüksek yağ ve kalori içeren ancak göz boyaması olarak üzerine düşük kalori etiketi yapıştırılıp sanki masummuş gibi pazarlanan ürünlerden bahsediyoruz. Düşük kalorili hamburger, düşük kalorili kola vb gibi ürünler bunlara en iyi örneklerdir. Üzerinde düşük kalori yazması onu sağlıklı yapmaz. Ayrıca psikolojik olarak da sizin daha fazla yemenize sebep olur. Ne de olsa düşük kalori diye normalde bir birim tüketeceğiniz ürünü iki veya üç birime çıkarmanıza sebep olur. Bu yüzden üzerinde ne yazarsa yazsın eğer yapıyorsanız ve dahi sağlığınızı düşünüyorsanız endüstriyel gıdalardan uzak durmalısınız.

 

Kahvenizi doğal için

Kahveye eklediğiniz krema gibi, aspartam gibi, süt tozu gibi sağlıksız ürünlere dur deyin ve kahvenizi doğal için. Kahve eğer doğru kullanılırsa sağlıklı bir içecek olabilir. Bu yüzden onu neden sağlıksız hale getiresiniz ki? Eğer tatlandırmak istiyorsanız bunu doğal süt ve azıcık şekerle yapabilirsiniz.

 

Güne doğru başlayın

Kahvaltıda cimriliğe ya da aceleciliğe kaçmayın. Kahvaltının metabolizma hızlandırmasıyla ve kilonuzu sabit tutmasıyla arasında sağlam kanıtlar olduğu gözlenmiştir. Kahvaltınızı atlamadan güne başlamayın ve kahvaltıda yemeğe çok büyük önem gösterin. Domates, yumurta, ıspanak vb sebzelerle kahvaltınızı zenginleştirin. Ve gün içinde ihtiyacınız olan yeterli enerjiyi ve proteini kahvaltıdan karşıladığınıza emin olun. Artık filmlerde dizilerde gördüğümüz yoldan bir kahve alıp kahvaltı diye saymak moda oldu. Ama emin olun onu yapan aktörler normal hayatlarında öyle davranmıyorlar.

 

Kilonuzu ve fit görümünüzü korumak için kahvaltıda gerekli tüm gıdaları aldığınıza emin olun. Üstelik sandığınız gibi pahalıya da mal olmaz. Artık çoğu insan balkonunda, bahçesinde kendi bitkilerini kendi yetiştiriyor. Aklımda bununla da ilgili bir konu açmak var ileriki zamanlarda. Siz de şimdilik internette araştırarak çok basit ve ucuz yollarla kendi domatesinizi, biberinizi evinizde, salonunuzda yetiştirebilirsiniz.

Bir yorum

  1. gizem gizem Mart 17, 2018

    Şişkolata çok güzel tüyolar bunlar. Kahve konusunda çok haklısınız. Ben çok fazla kahve içiyorum. Üstelik hazır üçü bir arada kahveler oluyor bunlar. Hem kilo yapıyormuş hemde selülüt yapıyormuş 🙂 Sağlıksız olduğunu biliyordum ama yinede içiyordum. Artık biraz daha azaltırım artık. Baharat ve sosları kesin demişsinde o zamanda tadı tuzu olmuyor yemeklerin 🙁 acıya dayıyoruz kendimizi yaaa 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir